Děkujeme za návštěvu našeho eshopu, přejeme Vám příjemné nákupy, radostné dny plné sluneční pohody, spokojenosti a především zdravíčka:)
Novinky
01.01.2023
Provozní doba
Vážení zákazníci,   aktuální provozní dobu výdejního místa pro osobní odběr zakoupeného zboží na našem e-shopu puncochyoda.cz naleznete (ZDE): děku... číst celé
07.01.2023
Recenze
Hodnocení s odznakem Ověřená recenze pochází od zákazníků, kteří hodnocený produkt u nás v minulosti prokazatelně zakoupili, vyplnili a zaslali dotazn... číst celé
21.02.2022
Prodáváme srdcem
Jsme rádi, že jsme se stali součástí krásného nového projektu Prodáváme srdcem, který se zaměřuje na malé e-shopy (o které se stará maximálně 6 lidí).... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 1. Úvod
 2. PRAKTICKÉ RADY
 3. Výběr velikosti + TABULKY
VÝBĚR VELIKOSTI + TABULKY
 1. Výběr punčochových kalhot

 2. Výběr punčoch
 3. Výběr ponožek

 4. Výběr barev - BAREVNICE punčochového zboží

 5. Orientační tabulky velikostí 


 

Nevíte si rady? NAPIŠTE NÁM

 

1. PUNČOCHOVÉ KALHOTY (punčocháče) - jak vybrat správnou velikost punčochových kalhot?

 • U každého výrobku punčochových kalhot je velikostní tabulka, která přibližně udává zvolení správné velikosti podle výšky, obvodu boků a váhy. Tabulky jsou rozděleny dle výrobců. Neexistuje standardní tabulka pro veškerý sortiment punčochového zboží. Je důležité přihlížet nejen k tabulkám  jednotlivých výrobců, ale rovněž k síle vlákna vybraného zboží (DEN).

Co je to DEN?

 • Punčochové zboží rozdělujeme podle síly (jednotky) vlákna s názvem DEN. Všeobecně platí pravidlo, že čím více DEN, tím je vlákno  silnější  a méně průhledné. Obvyklá síla klasických punčochových kalhot je 15-20 DEN. Velmi jemné punčochové zboží má sílu 6-15 DEN, středně silné punčochové zboží má sílu 30-50 DEN, silné 60-120, velmi silné 130 a více DEN. Vysoké číslo DEN je pak známkou kvalitních kryjících punčochových kalhot.

Příklad výběru punčochových kalhot:

 • Výrobce Fiore uvádí velikost 2 (S), váha 45-60, výška 155-164  s doporučeným obvodem boků 90-100. Kupující má váhu 60, výšku 162 a přes boky 99.

 • V tomto případě je vhodné volit podle jemnosti a materiálu zboží. Čím vyšší číslo DEN, tím je punčocha méně roztažná – to znamená, že při výběru jemných punčochových kalhot 6-20 DEN postačí velikost 2 (S) a při výběru středně silných nebo silnějších punčochových kalhot 30 a více DEN je vhodnější zvolit velikost 3 (M).2. PUNČOCHY na podvazek a samodržící punčochy – jak vybrat velikost punčoch?

Jak jsme psali výše, je důležité volit nejen dle tabulek od jednotlivých výrobců, ale rovněž přihlížet k síle vlákna vybraného zboží a složení.

Většina dnes vyráběných a oblíbených punčoch obsahuje velmi pružné vlákno Lycra® (Elastan), kde je díky pružnosti vlákna možné počítat s příjemnou tolerancí u velikosti punčoch.

Největší pozornost při volbě správné velikosti věnujte u nestrečových punčoch ze 100% Nylonu (malá pružnost) a u punčoch se zesílenou patou (velikost chodidla). Zde se nevhodně zvolená velikost projeví nejvíce.

Příklad výběru punčoch

 • při výběru velikosti klasických i samodržících punčoch je potřeba kromě výšky a velikosti chodidla přihlédnout k obvodu stehna. Platí to, že žena s velikostí chodidla například 24, výškou cca 155-162 (standardně dle tabulek spadající do velikosti 2 (S), ale s širokými stehny, by měla mít velikost M, tedy větší velikost.

Nezapomeňte, že krajka u samodržících punčoch by měla končit v půli stehen, nikoli na vrchu stehen. Při zvolení menší velikosti punčochy „táhnou“, sjíždí nebo se zařezávají se do stehen, při zvolení větší velikosti Vám budou punčochy dlouhé s tendencí se hrnout dolů a „krabatit“, nebudou dobře držet ani přiléhat dokonale k noze.

U samodržících punčoch platí, že čím více silikonových proužků, tím lépe punčochy drží (nezapomeňte na správnou údržbu punčoch viz PRAKTICKÉ RADY – Materiály a údržba). U punčoch na podvazek platí, že kvalitní pás znamená jistotu v upnutí a velmi pohodlné nošení. Investice do kvalitního podvazkového pásu se Vám určitě vyplatí. Punčochy na podvazek se dnes vyrábějí ve stejné kvalitě a provedení jako samodržící punčochy, ale za výrazně nižší pořizovací cenu.3. PONOŽKY - Jak vybrat správnou velikost ponožek?

 • Na etiketě ponožek vždy naleznete velikost ponožek, která se počítá z velikosti chodidla. V současné době je nejrozšířenější francouzké číslování (EU), číslování ve stezích (například 38, 39, 40..), oblíbené je rovněž metrické číslování v mm, případně v cm (například 25, 26, 27…) nebo anglické číslování v palcích (například 5, 6, 7…).

 • Ponožky lze vybrat pro přesnou velikost nohy – jednoduché číslování (například vel. 39, 40, 41, 42) nebo ve sdružené velikosti (například vel. 39-42 sdružené číslování).

 • Jednoduché číslování znamená, že jsou ponožky nabízeny pro každou jednotlivou velikost zvlášť. Ponožka pak bezvadně sedí a nehrne se .

 • Sdružené číslování dvoj-velikostí je číslování, mezi kterými je rozdíl cca 1 cm (měřeno metrickým systémem), například pro velikost chodidla 25 a 25 cm (v EU 37-38) je značení velikosti 24-25. Výrobce volí dvoj-číslování především u funkčních a speciálně upravených ponožek nebo podkolenek.

 • Sdružené číslování více velikostí – na trhu ponožek se stále častěji setkáváme s číslováním 35-38 nebo 39-42, 43-46... nebo s označením S (cca 35-37), M (cca 38-40), L (cca 40-42), XL (cca 43-46), XXL (cca 47-49). Tento druh označení ponožek je převážně u zdravotních nebo domácích ponožek a to pouze minimálně (k radosti všech uživatelů…) U sdruženého číslování je větší riziko, že ponožka nebude na noze dobře sedět. Výrobci volí tuto variantu z důvodu uspokojení více spotřebitelů jednou velikostí, především u klasických, slabých nebo středně silných ponožek. U velikostí „na rozhraní“ určitě doporučujeme jeden pár vyzkoušet, než si ověříte, jaká velikost Vám bude lépe vyhovovat..

Jak správně změřit velikost Vaší nohy?

 1. Většina z nás má nepatrně odlišnou velikost pravé a levé nohy. Ponožky doporučujeme zakoupit podle větší nohy.
 2. Položte si nohu na papír, který je přisazen ke zdi
 3. Patu opřete o stěnu a udělejte značku před Vaším palcem
 4. Rozměr mezi okrajem papíru u stěny a značkou změřte a podle níže uvedené tabulky si vyberte Vaši přibližnou velikost Vaší nohy.

Dnes se velikosti ponožek vyrábí ve velké míře ve sdruženém číslování a to pouze na celá čísla. Obuvníci rovněž upustili od číslování bot  na „půlky“. Na dnešním trhu naleznete obuv ve většině případů pouze na celá čísla. Proto berte níže uvedenou tabulku pro děti a dospělé pouze jako orientační, pro přibližnou orientaci velikosti Vaší nohy. 

Orientační tabulky velikostí jsou uvedeny u jednotlivých produktů přímo v nabídce našeho e-shopu www.puncochyoda.cz

Nevíte si rady? NAPIŠTE NÁM4. VÝBĚR BAREV

Barvy

Barevnou paletu má  každý výrobce vlastní. Které barvy jsou dostupné vidíte na stránce detailu zboží. Zobrazené barvy berte rovněž jako orientační. Výsledná barva na těle, je ale ovlivněna barvou vaší kůže a průhledností materiálu (DEN). Proto je nejlepší vycházet z vlastních zkušeností nebo fotek zboží. Názvy a provedení barev jsou u každého výrobce rozdílné. Při vyhledání například červené barvy, bude mít barva rozdílný odstín u výrobce Fiore, Aries, Evona či Gatta…

Níže naleznete pro Vaší orientaci barevnice dle výrobců punčochového zboží. Barevnice nemusí obsahovat všechny skutečně vyráběné barvy.

Barevnice: ANNES, ARIES, EVONA, FIORE, GATTA, VENEZIANA

 

ANNES - ORIENTAČNÍ BAREVNICE


 ARIES - ORIENTAČNÍ BAREVNICE


 EVONA - ORIENTAČNÍ BAREVNICE


 FIORE - ORIENTAČNÍ BAREVNICE


 GATTA - ORIENTAČNÍ BAREVNICE 


 VENEZIANA - ORIENTAČNÍ BAREVNICE 5. ORIENTAČNÍ TABULKY VELIKOSTÍ:

 ANNES, ARIES, EVONA, FIORE, GATTA, VENEZIANA, WOLBAR

 

ANNES - ORIENTAČNÍ TABULKA VELIKOSTÍ


 ARIES - ORIENTAČNÍ TABULKA VELIKOSTÍ


EVONA - ORIENTAČNÍ TABULKA VELIKOSTÍ


 FIORE - ORIENTAČNÍ TABULKA VELIKOSTÍ


 GATTA - ORIENTAČNÍ TABULKA VELIKOSTÍ


 VENEZIANA - ORIENTAČNÍ TABULKA VELIKOSTÍ 

 

Majitel/Odpovědná osoba: Dana Říhová – podnikatel zapsaný v Živnostenském rejstříku Praha 5 ČR , IČ: 61040908

Kde nás najdete

Lohniského 843/27

Praha 5

vchod do prodejny je z ulice Lamačova!

Logo
Punčochy Óda Barrandov
PO-PÁ 10:00-18:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz