Děkujeme za návštěvu našeho eshopu, přejeme Vám příjemné nákupy, radostné Velikonoce plné jarní pohody, sluníčka a bohaté pomlázky:)
Novinky
01.01.2023
Provozní doba
Vážení zákazníci,   aktuální provozní dobu výdejního místa pro osobní odběr zakoupeného zboží na našem e-shopu puncochyoda.cz naleznete (ZDE): děku... číst celé
07.01.2023
Recenze
Hodnocení s odznakem Ověřená recenze pochází od zákazníků, kteří hodnocený produkt u nás v minulosti prokazatelně zakoupili, vyplnili a zaslali dotazn... číst celé
21.02.2022
Prodáváme srdcem
Jsme rádi, že jsme se stali součástí krásného nového projektu Prodáváme srdcem, který se zaměřuje na malé e-shopy (o které se stará maximálně 6 lidí).... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 1. Úvod
 2. 1. PŘÍRODNÍ VLÁKNA
1. PŘÍRODNÍ VLÁKNA

1. Přírodní vlákna:

Po dobu zhruba čtyř století oblékaly ženské i mužské nohy ponožky a punčochy vyrobené z přírodních materiálů – např.: bavlny, vlny či hedvábí. Dnes se přírodní vlákna z velké většiny mísí s chemickými, proto je třeba dbát na správnost a šetrnou údržbu, aby si zboží zanechalo co nejdéle své vlastnosti. Na každém výrobku dnes naleznete složení, včetně symbolů doporučeného praní (prací symboly naleznete v sekci PRAKTICKÉ RADY – PRACÍ SYMBOLY).

 

Bavlna, Bambus, Hedvábí, Modal, Vlna, Mohér, Kašmír, Len

Bavlna

 • Nejznámější, nejpoužívanější a nejvýznamnější přírodní materiál. Vlákna získávaná z tobolek bavlníku dodávají ponožkám potřebnou hebkost a jemnost. Bavlněné zboží je velmi jemné a hebké. Bavlna má úžasnou navlhavost, pevnost v tahu i oděru. Bavlněné 100% zboží se vyrábí málo, především proto, že nemá tvarovou stálost a životnost je velmi malá. Pro delší životnost se bavlna mísí s některými syntetickými vlákny, především  s Polyamidem. Čistou bavlnu přesto  ocení především alergici.
 • Údržba: ve většině případů lze prát bavlnu v pračce na 40°C - 60°C. Doporučená teplota pro punčochové zboží je maximálně do 30°C. Vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

Bio bavlna

 • zajišťuje kontrolovaný původ surovin bez užití chemických substancí (od zasetí až po sklizeň) a přísnou kontrolu výstupních procesů dle zákona o ekologickém zemědělství. Výhody oproti klasické bavlně: - šetrnější k citlivé pokožce, vyšší stupeň prodyšnosti, jemnější omak, delší trvanlivost, podpora ekologie

 Bambus

 • Příze vyrobená z vláken jedné z nejvyužívanějších rostlin jihovýchodní Asie,  zdřevnatělé trávy-volně rostoucího bambusu. Takto rostoucí bambus není chemicky ošetřován, zaručuje velmi dobré antibakteriální účinky, které na rozdíl od chemicky upravených výrobků nevyvolávají žádné alergické účinky. Pro textilní zpracování je známé teprve od konce 20. století. Bambusová buničina je pročištěna a dále prochází vícefázovým bělením. Po té je zpracována na vlákno. Vlákno se dá snadno vypřádat, známé jsou příze se směsí 30-70% Bambusu s Vlnou, Bavlnou, Modalem (Viskózou), Polyamidem a Polyakrylnitrilem v jemnostech  do cca 40 tex. Výrobky mají měkký omak, téměř hedvábný lesk, mohou nasávat až čtyřikrát více vlhkosti než bavlna,  dobře odolávají bakteriím a vynikají schopností neutralizovat zápach (např. pot), mají dlouhou životnost, stabilitu a pevnost, jsou velmi příjemné na omak a jemné. Jsou vhodné pro každodenní nošení, lehkou sportovní aktivitu, nedoporučují se pro vysokou sportovní zátěž.
 • Údržba: ve většině případů lze prát v pračce na 30°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Hedvábí

 • Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky žláz motýla bource morušového (Bomyx mori). Tyto výměšky na vzduchu rychle tuhnou a vytváří dvojice tenkých vláken spojených sericinem (druh klihu). Z nich motýl vytváří kuklu. Hedvábné vlákno se získává následným rozvinutím této kukly.  Průměrná délka dosahuje 300-900 metrů. Vlákna se dále zpracovávají - vaří se a posléze jsou deapretována, aby byla nit měkká a mohla být barvena. Toto nejjemnější přírodní vlákno výborně saje pot, je lehké a lesklé, měkké, pevné, téměř nemačkavé. Chladivé v létě a hřejivé v zimě. Přírodní hedvábí je vytlačováno syntetickým hedvábím všude tam, kde je předčí svými specifickými vlastnostmi, jako je pevnost, izolační schopnost, hmotnost apod. Přírodní hedvábí však tak, jako v minulosti nadále zůstává významnou surovinou pro oděvní průmysl, je to nejjemnější přírodní textilní surovina. Používá se při výrobě punčoch, hlavně v kombinaci s bavlnou nebo vlnou.

   Údržba: při styku s vodou, může hedvábí ztrácet svoji pevnost a lesk. Praní je možné pouze ručně, za následujících podmínek: 

 • použití speciálních jemných pracích prostředků, určených pro tento materiál;
 • praní krátké, v chladné vodě, jemnými pohyby materiál promačkat;
 • krátce hedvábí vymáchat v chladné vodě s přidáním čajové lžičky octa;
 • po vyprání hedvábí zabalit do měkkého ručníku a opatrně vymačkat přebytečnou vodu;
 • žehlit zásadně z rubové strany, nikdy nepoužívat kropení vodou nebo napářku;
 • vždy dbejte symbolů uvedených výrobci pro údržbu.

 Modal

 • Modalová vlákna jsou vlákna vyrobená na bázi regenerované  celulózy, která byla vyrobena ze dřeva bukových stromů. Je jedním ze základních materiálů používaným při výrobě spodního prádla a oblíbeným materiálem pro jemné ponožkové zboží. Jsou velmi měkká, hladká a skvěle odvádí pot. Často se využívá v kombinaci s dalšími materiály, především s bavlnou a Elastanem nebo s vlnou, lnem, hedvábím či Polyesterem. Toto vlákno je registrované firmou Lenzing.
 • Údržba: ve většině případů lze prát v pračce na 40°C. Modal se nedoporučuje žehlit ani bělit; nežádoucí je sušení v sušičce nebo chemické čištění, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Vlna

 • Vlna je unikátní přírodní vlákno, které pochází ze srsti zvířat, převážně ovcí, avšak vlnou nazýváme také srst některých jiných savců včetně koz, lam a králíků. Hlavní vlastností vlny je kromě termoizolace, kterou se může chlubit,  schopnost odpařit několikanásobně více vlhkosti než klasická bavlna, proto se ta nejjemnější vlna začala hojně využívat i pro výrobu funkčního prádla. Při navlhnutí generuje teplo a noha tak vnímá pocit „suchého tepla“. Textura vlny umožňuje snadné spřádání, je elastická a dokáže absorbovat vlhkost až do 30% své hmotnosti, aniž by přitom byla na omak vlhká. Vlákno je stabilní s nemačkavým povrchem, není odolná vyšším teplotám, na přímém slunci žloutne. Nejkvalitnější vlněná vlákna vyrábí výrobce Merino® (panenská vlna z prvního střihu jehňátek). Vlna merino je duté vlákno, které bylo vyvíjeno po miliony let k ochraně savce. Merino vlna má všechny kladné vlastnosti vlny, které jsou vylepšeny použitím jen extra jemné ovčí vlny. Merino vlna má oproti ostatním vláknům velké přednosti (jemný až hedvábný omak, termoregulační schopnosti, elasticitu, prodyšnost, schopnost odvádět pot, ochranu před UV zářením, antibakteriální a antialergické účitnky).
 • Většina výrobců přidává do vlněných přízí ponožek Polypropylénové vlákno, které zajišťuje dokonalé odvádění vlhkosti a jsou tak vytvořeny naprosto funkční ponožky. Nejčastěji se používá v kombinaci merino-ovce, angora-králík, kašmír-horská koza, alpaka-lama.

        Údržba:

 • volte vždy program pro praní vlny nebo šetrné ruční praní, nejlépe perte ručně;
 • používejte speciální prací prostředky na vlnu, vyvarujte se změn teploty
 • vlnu nikdy neždímejte (vyvarujte se jakéhokoli mechanického působení, jako je mačkání nebo kroucení);
 • doporučená teplota praní je 25% (při vysokých teplotách vlna splstnatí)
 • vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Mohér, kašmír

 • Vlákno získané ze srsti zvířat angorská koza, kašmírská koza
 • Údržba: stejná jako u vlny

 Len

 • Vyrábí se z vláken rostliny lnu (Linum usitatissimum), která se pěstuje po celém světě. Po odstranění semen se len namáčí, suší a pak mezi dřevěnými válci a ocelovými turbínami drtí, čímž se zbaví dřevitého obalu (pazdeří). Získají se 60 – 90 cm dlouhá vlákna a tzv. koudel dlouhá 10 – 15 cm. Potom se len češe, potahuje a navíjí na cívky. Tím vznikne tenký přást, který se přede na přízi. Len byl součástí ochrany nohou před dávnými lety. V současné době čistý len naleznete pouze výjmečně (z důvodu hrubosti čistého lnu a vysoké ceny), téměř vždy se do látek používá příměs (nejčastěji Viskóza). 

 

Majitel/Odpovědná osoba: Dana Říhová – podnikatel zapsaný v Živnostenském rejstříku Praha 5 ČR , IČ: 61040908

Kde nás najdete

Lohniského 843/27

Praha 5

vchod do prodejny je z ulice Lamačova!

Logo
Punčochy Óda Barrandov
PO-PÁ 10:00-18:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz