Děkujeme za návštěvu našeho eshopu, přejeme Vám příjemné nákupy, radostné Velikonoce plné jarní pohody, sluníčka a bohaté pomlázky:)
Novinky
01.01.2023
Provozní doba
Vážení zákazníci,   aktuální provozní dobu výdejního místa pro osobní odběr zakoupeného zboží na našem e-shopu puncochyoda.cz naleznete (ZDE): děku... číst celé
07.01.2023
Recenze
Hodnocení s odznakem Ověřená recenze pochází od zákazníků, kteří hodnocený produkt u nás v minulosti prokazatelně zakoupili, vyplnili a zaslali dotazn... číst celé
21.02.2022
Prodáváme srdcem
Jsme rádi, že jsme se stali součástí krásného nového projektu Prodáváme srdcem, který se zaměřuje na malé e-shopy (o které se stará maximálně 6 lidí).... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 1. Úvod
 2. 2. CHEMICKÁ VLÁKNA
2. CHEMICKÁ VLÁKNA

NYLON/Polyamid, Elastan/Lycra®, Lycra® 3D, Lycra® SATIN SHEERS, Lycra© Fusion, Akryl/Polyacryl, Mikrovlákno, Polyester, Polypropylen, Satin Sheers, Tactel, Viskóza, CoolMax®, THERMOlite®, OUTLAST®, X-STATIC®, filactive®, Sensura®, POLYCOLON, CLIMAYARN, silproX, SILVER + ALOE VERA, TEXMITECAP P-ECO, ULTRA FRESH   

Určitě jste si všimli, že každé lepší punčochy, punčochové kalhoty (punčocháče, silonky, nylonky..) jsou složené z Polyamidu (Nylonu) a Elastanu (Lycry). Revoluce v punčochovém zboží nastala v roce 1934 vynálezem Nylonu…

Nutnost náhrady přírodních vláken stála u počátku vývoje umělého vlákna. Koncern DuPont tak reagoval v období druhé světové války na rostoucí ceny přírodní suroviny z Japonska. Nadaný anorganický chemik Wallace Carothers (* 27.4. 1896 Burlington, Iowa, USA; + 29. 4. 1937), kterého firma přetáhla z univerzitní sféry, měl na kontě již řadu dalších plastických hmot, když v roce 1934 spolu se svým týmem spolupracovníků (Julian Hill) vynalezl plně syntetické Plyamidové vlákno, které mohlo směle zahájit soutěž nejen s hedvábím, ale i s vlnou a bavlnou - NYLON (Polyamidové vlákno).

Vynález Nylonu oznámil veřejnosti Charles Stine (představitel společnosti DuPont) dne 27.10.1938. Vlákno se původně začalo používat v kartářském průmyslu a později především pro výrobu válečných padáků, rybářských vlasců, či vláken do koberců. Punčochy-nylonky představili výrobci na světové výstavě v New Yorku (New York World's Fair) v dubnu 1939. Nejdůležitějším datem ve světě punčochového zboží  je  datum 15.5.1940, známé jako „Den N“ (N-Day), kdy se po masivní reklamní kampani začaly silonky prodávat v obchodech.

Ani u nás jsme nezůstávali pozadu. Už začátkem 40. let, tedy během německé okupace, vyvinul spolu se svými kolegy ve Zlínské laboratoři firmy Baťa vlákno  podobné nylonu–SILON i český chemik Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc., Dr. h. c. (27.10.1913 Prostějov – 18.8.1998 Stražisko).  Wichterleho tým technologii výroby před Němci utajil a teprve po válce se „český nylon“ začal vyrábět pod názvem SILON. Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc., Dr. h. c. Byl kromě Silonu známý zejména svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček.


 NYLON/Polyamid

 • Nylon je označení pro skupinu syntetických polymerů. Je to první syntetický polymer, který byl vyroben z uhlí, vody a vzduchu, a které mělo komerční úspěch; 
 • Nylon je velmi pružné, trvanlivé syntetické vlákno s  velkou odolností vůči tahu, trhání a oděru. Nejvíce se v textilním průmyslu používá pro výrobu punčochového zboží, ponožek, plavek a sportovních oděvů. Nepatrně přijímá vlhkost. Trvanlivost tkanin nebo pletenin z Polyamidu zvyšuje každé praní. U ponožek se přidává hlavně pro zvýšení pevnosti zátěžových míst jako je špička a pata, ale přidává se i do celých ponožek. Možná reakce přecitlivosti lidské kůže nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna Polyamidu, ale především barvivy nebo zbytky pracích prostředků. Díky relativně nízkému bodu tání není Polyamid odolný vůči vysokým teplotám;
 • I přes veškerou svojí popularitu měl nylon spoustu much. Silonky se až příliš snadno poškodily, nepřiléhaly pořádně kolem kotníků, nebyly dost pružné… A tak, po dlouhém výzkumu, přišel DuPont s dalším velkým vynálezem, a světlo světa spatřilo vlákno, které otevřelo další kapitolu moderní punčochové výroby – vlákno Lycra® (Elastan). Přesto první Nylon stále používá a je nenahraditelnou součástí punčochového zboží;
 • Údržba: praní při teplotě maximálně 30°C; vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Elastan/Lycra® (Spandex)

 • Jedná se o elastický Polyuretan (nazývaný také elastometr), který má vlastnosti jako například gumička. Používá se vždy v kombinaci s další přízí, například Polyamidem, nepoužívá se samostatně.  Přízi lze roztáhnout na trojnásobnou délku oproti původní délce bez přetrhnutí s tím, že se vrátí do původní délky. Materiál Elastan (Lycra®) je odolný vůči mořské vodě a světlu. Prádlo i ponožky si díky Elastanu udržují svůj tvar a lépe přilnou, netvoří se záhyby, nedochází k oděrům, otlakům a puchýřkům, vyznačují se zvýšenou nemačkavostí.
 • V severní Americe je toto vlákno známé pod názvem Spandex, kdežto ve zbytku světa je nejběžnější obchodní název punčochového zboží pro Elastan Lycra® firmy Du Pont a Dorlastan firmy Bayer od roku 2004 vyráběný firmou Invista. Vyrábí se v mnoha zemích mimo jiné pod názvy Dorlastan, Elaspoan, Linel apod. Lycra se používá od 60 let a to nejprve jako podpůrný materiál, posléze na výrobu jemných punčoch pro lepší přilnavost.
 • Údržba: Elastan/ Lycra®se užívá v kombinaci s jinými materiály, řiďte se pokyny jednotlivých typů zboží.

Lycra 3D

 • Materiál Lycra 3D, byl vyvinut v 90. letech.  Lycrová příze stkaná s Nylonem je pletena v každé řadě. Výsledkem je zcela hladký a rovnoměrný vzhled stehů. Punčochové zboží je vysoce elastické a proto je hodně krátké a výborně přiléhá k tělu. Výrobky s Lycrou 3D jsou matné, velmi kvalitní, vyšší cenové relace.

Lycra SATIN SHEERS

 • V punčochách s touto značkou je Lycra© vlákno vetkané do každého druhého řádku, přičemž se střídá s plochým vláknem z Polyamidu a vytváří tak lehký a jemný, ale přitom silný, hladký a pružný materiál, který působí na noze přirozeně.

Lycra© Fusion

 • jde o novou technologii, díky které jsou nyní punčochy i punčochové kalhoty daleko odolnější proti zatržení a hlavně vůči utíkajícím okům (nepáratelné punčochové zboží). I když je poškodíte, zůstane na poškozeném místě dírka, která se však už dál nijak výrazně nezvětšuje, tedy  nepárá.

 Akryl/Polyakryl

 • Často používané umělé vlákno jako náhrada vlněných výrobků, často se s vlnou mísí. Akryl je pružný, měkký, má nižší sklon ke žmolkování. Pevnost Akrylu je sice nižší než u jiných syntetických vláken, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a mikroorganismů. Výrobky jsou teplé, nesráží se a snadno se perou.
 • Údržba: perte ve vlažné vodě, nejlépe ručně. Akryl nikdy neždímejte (vyvarujte se jakéhokoli mechanického působení, jako je mačkání nebo kroucení). Vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Mikrovlákno

 • Mikrovlákno je umělé textilní vlákno, jemnější než 1 dtex (1 DEN). Materiál pro předení, kterým je většinou Nylon (Polyamid) protlačován jemnými tryskami. Tímto způsobem lze vyrobit přízi ze 100 velice tenkých vláken. Výrobky z mikrovlákna jsou z těchto důvodů téměř prodyšné, jako výrobky z přírodních vláken. Další výhodou je měkkost na dotyk, rovnoměronost a hladkost materiálu. Jsou také odolnější proti běžným zátrhům. Mikrovlákno je kryjící. Nejvýznamnější výhodou mikrovlákna je, že díky velmi jemné struktuře je extrémě hřejivé, jemné a umí udržet teplo.
 • Údržba: Perte maximálně do teploty 40°C dle pokynů výrobce

 Polyester

 • Umělé Polyesterové syntetické vlákno je odolné proti světlu, povětrnosti a mikroorganismům. Výrobky z Polyesteru málo navlhají, velmi rychle schnou. Polyester je vhodný do sportovního zboží. Vzhled a omak Polyesteru je částečně podobný přírodnímu hedvábí. Dutá vlákna nahrazují vlákna z peří a výrobky se dobře perou. Nejjemnější polyesterové vlákní se vyrábí s čtvrtinou tloušťky běžné bavlny (mikrovlákno). Tkaniny se směsí polyesteru jsou trvanlivé, pevné, lehké a při správné údržbě se mnimálně mačkají.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně 30°C; vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Polypropylen

 • Existuje řada vysoce rozvinutých syntetických látek, které svými vlastnostmi daleko předčí klasické přírodní materiály. Na prvním místě z nich je Polypropylen. Má nejlepší vlastnosti ze syntetických vláken potřebné pro výrobu funkčního prádla a ponožek - je pevný, nejlehčí, také nejteplejší a nejpružnější. Dodává pletenině vysokou životnost a stálý tvar. Nevyvolává alergické reakce, má velkou odolnost proti oděru (2,5 x vyšší než bavlna), vyšší odolnost mají pouze Polyamidová vlákna, téměř nepřijímá vodu - má 10 x menší nasákavost než Polyester - ale vodu dobře odvádí. Je k lidskému tělu z umělých vláken nejlaskavější, vždyť se z něj vyrábějí i cévní náhrady. Samotné vlákno, protože je kulaté, vlhkost netransportuje. Při spředení několika vláken do příze se mezi jednotlivými vlákny vytvoří kapilární prostory, kudy odchází vlhkost. 
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 30°C,  vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu

 

Satin Sheers

 • Nové vlákno, které bylo vyvinuto v 80 letech. Elastanové vlákno je opředeno Polyamidovým vláknem s počtem zákrutů je vyšší než 1600 na metr. Materiál je elastičtější a mnohem trvanlivější. Patentovaný nevypratelný přípravek. Trvale působí proti množení mikroorganismů, bakterií a plísní na textilu, čímž zajišťuje Vaše osobní pohodlí a maximální komfort. Do přízí, z kterých jsou ponožky vyráběny je Sanitized® aplikován tak, že celé cívky jsou ponořovány do lázní, kde zůstávají cca dva měsíce, následně jsou vysoušeny a barveny. Sanitized® je tak zcela trvale přítomen v ponožce a to po celou dobu její životnosti. Výrobce ponožek používající tento přípravek je například Moira.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 30°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Tactel

 • Registrovaná ochranná známka firmy Du Pont na celou řadu různých přízí pro výrobu a oblečení na bázi Polyamidu. Vlákna jsou výjimečně měkká a lesklá. Vyznačují se vysokou prodyšností a zaručují regulaci tepla a vlhkosti.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 30°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Viskóza

 • Viskózová vlákna se vyrábějí ve formě hedvábí. Jedná se o buničinové celulózové vlákno, které se vyrábí procesem vlhkého spřádání a má dobré absorpční schopnosti. Zboží vyrobené z viskózy je příjemné k pokožce, často se mísí s bavlnou, vlnou nebo syntetickými vlákny, působí velice měkce.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 30°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 CoolMax®

 • Speciální čtyřkanálkové polyesterové vlákno Dacron, voduodpudivé – nenasákavé, velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost z pokožky na horní vrstvu materiálu, kde CoolMax, zachovává kůži při aktivním pohybu permanentně v suchu a teple a udržuje na těle souvislou vzduchovou vrstvu tepelně stabilní v chladném i teplém prostředí. CoolMax je měkký a hebký na dotek.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 THERMOlite®

 • Skládá se ze speciálních polyesterových dutých vláken. Oproti přírodním materiálům má obrovskou vzduchovou kapacitu, která zamezuje úniku tepla zevnitř pleteniny, a tím vytváří výborné tepelně izolační vlastnosti. Vlhkost neabsorbuje, ale odvádí ji na svůj povrch. Schne o 20% rychleji, než jiné izolační příze a dokonce o 50% rychleji než bavlna.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 30°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 OUTLAST®

 • Speciální akrylové vlákno obsahující velké množství mikrokapslí Thermocules, které zaručují maximální regulaci teploty Vaší nohy. Při aktivním pohybu se noha zahřívá a mikrokapsle teplo absorbují, pokud se noha začne ochlazovat, nastane opačný proces a mikrokapsle uvolňují teplo zpět. Ponožky z tohoto vlákna výrazně zvyšují tepelný komfort při použití.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 X-STATIC®

 • Polyamidové vlákno potažené mikroskopickou vrstvou čistého přírodního stříbra. Ionty stříbra hubí bakterie a tím zajišťují stálou antibakteriální ochranu pokožky. Toto vlákno také absorbuje elektrické a elektrostatické náboje, materiál je tedy antistatický.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 filactive®

 • Příze složená z vláken bavlny a polypropylénu Meraklon. Výsledný materiál je vysoce odolný proti opotřebení, má výborné termoizolační vlastnosti a ideální schopnost odvádět pot. Těmito vlastnostmi zaručuje maximální ochranu nohy.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 Sensura®

 • Speciálně tvarované polyesterové vlákno vyznačující se extra velkým odvodem vlhkosti, je to vlákno velmi jemné, s vysokou životností a dobrými izolačními vlastnostmi. Vlákno Sensura je vodoodpudivé a nenasákavé, velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost z pokožky na horní vrstvu materiálu. Schne rychleji než jiné textilie, odvádí vlhkost ve formě páry (odpařováním) a reguluje tělesnou teplotu. Sensura zachovává kůži při aktivním pohybu permanentně v suchu a teple a udržuje na těle souvislou vzduchovou vrstvu, tepelně stabilní v chladném i teplém prostředí.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 30°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 POLYCOLON

 • Speciálně upravený Polypropylen od firmy Schoeller Polycolon je syntetické vlákno, které je velmi pevné a má velmi vysokou odolnost proti oděru, na dotek však zůstává měkké a příjemné. Dodává pletenině vysokou životnost a stálý tvar. Polycolon má výborné transportní vlastnosti pro odvod vlhkosti.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 CLIMAYARN

 • Dokonalá kombinace Merino vlny a značkového polypropylenu s ionty stříbra. Tato kombinace zajišťuje výrazně vyšší odolnost proti opotřebení, vysoký tepelně izolační komfort a antibakteriální účinky. Ponožky z tohoto materiálu zajišťují ideální teplotu pro tělo i v nejhorších klimatických podmínkách.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 silproX

 • Speciálně vypředené Polypropylénové vlákno s obsahem iontů stříbra. Polypropylen maximálně transportuje vlhkost. Ionty stříbra zpomalují a omezují růst bakterií způsobujících rozklad potu tím, že narušují jejich buněčnou stěnu. Tyto vlastnosti zabraňují zápachům a tvorbě plísní.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 SILVER + ALOE VERA

 • Jedná se o konečnou úpravu ponožek přidáním mikročástic obsahujících výtažek z rostliny ALOE VERA (hojivý a zklidňující účinek) a iontů stříbra, které zajišťují ničení bakterií v pletenině. Tento antibakteriální účinek zamezuje tvorbě plísní a nepříjemného zápachu nohou.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 TEXMITECAP P-ECO

 • Jedná se o konečnou úpravu ponožek přidáním mikročástic obsahujících výtažek odpuzující hmyz a klíšťata. Tato úprava sice 100% nezabrání napadení klíštětem, ale riziko velmi snižuje.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 ULTRA FRESH

 • Jedná se o konečnou úpravu ponožek přidáním mikročástic obsahujících výtažek antibakteriální látky. Tato úprava spolehlivě a dlouhodobě chrání před nepříjemnými pachy, zlepšuje hygienu a zvyšuje komfort.
 • Údržba: praní při teplotě maximálně do 40°C, vždy se řiďte uvedenými symboly pro údržbu.

 

Majitel/Odpovědná osoba: Dana Říhová – podnikatel zapsaný v Živnostenském rejstříku Praha 5 ČR , IČ: 61040908

Kde nás najdete

Lohniského 843/27

Praha 5

vchod do prodejny je z ulice Lamačova!

Logo
Punčochy Óda Barrandov
PO-PÁ 10:00-18:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz